Haber Detayı
17 Haziran 2015 - Çarşamba 19:09 Bu haber 1270 kez okundu
 
MÜSİAD Basınla Buluştu
MÜSİAD Mardin Şubesi yerel basın ile buluştu.
Ekonomi Haberi


MÜSİAD Mardin Şubesi yerel basın ile buluştu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Mardin Şubesi Başkan M.Nurettin Kasap ev sahipliğinde yerel basın ile buluştu. Basın toplantısına Şube Başkanı M.Nurettin Kasap dışında MÜSİAD İstişare Kurulu üyesi Mehmet Ali Dündar ve genç MÜSİAD üyeleri ile basın temsilcileri katıldı.

MÜSİAd Şube Başkanı M.Nurettin Kasap Eskişehir´de düzenlenen Genel İdare Kurulunda, ülke genelinde bulunan 86 Şube Başkanı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile yapılan olağan Başkanlar Toplantısında, 2015 Genel Seçim Sonuçları sonrasında ortaya çıkan tabloyu değerlendirerek istikrarın korunması için alınması gereken önlemleri açıkladı.

Partilerin sorumluluk almalı

Kasap İstikrarın devamlılığı konusunda atılması gereken adımları aşağıdaki şekilde sıraladı;

Seçim vaatlerinde sorumluluk bilinciyle, gerçekçi hedeflere odaklanması,

Baraj konusunun tekrar gözden geçirilmesi,

Kuvvetler ayrılığı olarak ifade edilen Kuvvetler kargaşasının içinde sorunlar barındıran siyasal sistemimizin gözden geçirilmesi,

Yeni sivil bir anayasa uygulamaya alınması,

Seçim sisteminin gözden geçirilmesi,

Uzun vadede Siyasi İstikrarsızlık ekonomik sıkıntıyı doğuracağından Koalisyon kurulma sürecinin ivedilikle yapılması,

Çözüm sürecinin devam ettirilmesi,

Partilerin sorumluluk alarak hareket etmeleri.

‘Millet İradesine’ saygı

Kasap 7 Haziran seçim sonuçları konusunda da şunları şu açıklamada bulundu;

07 Haziran 2015 Genel Seçimlerinden sonra oluşan meclis aritmetiği, bir partiye tek başına iktidar imkanı tanımamıştır. Milletimizin verdiği bu karar, tüm siyasi partiler için bir kayıp değil, özeleştiri imkanı doğurduğundan, kazanç olarak da değerlendirilmelidir.

 

Bugün yapılacak en doğru şey, seçim sürecinde oluşan dargınlık, kırgınlık ve suçlamaların bir kenara bırakılarak, seçmenin verdiği mesajın iyi anlaşılması ve bu meclis içinden çıkacak yeni hükümet seçeneklerinin değerlendirilmesidir.

Oluşan yeni meclis aritmetiğine göre, bir koalisyon hükümetinin kurulmasının zaruri olduğu aşikârdır.

Seçimlerden bir hafta önce, ‘Türkiye Daha Gerçekçi Hedefleri Hak Ediyor’ başlıklı, ulusal medyada yer alan ilanımızda, tüm siyasi partilerimize seslenerek, seçim beyannamelerinde taahhüt ettikleri vaatlerde sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri ve sandıktan çıkacak ‘Millet İradesine’ saygı göstermeleri gerektiği vurgulamıştık.

Ülkemiz, istatistiki olarak, ekonomik ve sosyal alanda sıçrama dönemlerini, güçlü tek parti iktidarları döneminde yakalamıştır. 7 Haziran seçim sonuçları, % 41 oy alan mevcut iktidar partisine tek başına iktidar imkânı tanımamış ama verdiği hala büyük destek ile öncelikli görev ve sorumluluğu yüklenmesi gerektiğine hükmetmiş, %15-25 bandında oy alan 3 siyasi partiye de görevden kaçmamaları gerektiğini işaret ederek ciddi sorumluluk yüklemiş, % 10 barajı nedeniyle bazı siyasi düşüncelerin Meclis’te temsiliyse mümkün olmamıştır.

Bu tabloya göre, mevcut siyasal sistemimizin tıkalı kanallarının açılması ve ulusal ve uluslararası arenada hak ettiğimiz seviyeye ülkemizi taşıyacak, yetki ve sorumlulukların daha katılımcı bir şekilde belirleneceği, etkin bir sistem üzerinde titizlikle düşünülmesi gerekmektedir. Ülkemizde, ‘Kuvvetler Ayrılığı’ olarak ifade edilen, ancak, ‘Kuvvetler Kargaşası’ şeklinde kurgulanan ve uygulanan, sonuçları itibarıyla içinde sorunlar barındıran siyasal sistemimiz tekrar değerlendirilmeli ve milletimizin hak ettiği, yeni bir sistem, yeni ve sivil bir Anayasaya ile uygulamaya alınmalıdır.

Bu süreçte, Seçim Kanunu değiştirilerek Seçim Barajı, Dar Bölge veya Daraltılmış Bölge Sistemleri değerlendirilmeli, Siyasi Partiler Kanunu tekrar gözden geçirilmelidir. Bu değişiklikler yapılmadan yapılacak bir seçimden yeni bir seçime gidilirse, aynı hatalar tekrar yapılarak farklı bir sonuç beklenmemelidir. Bazı yabancı basın yayın organlarında seçim öncesi ve seçim sonrası yayınlanan haber ve makalelerde, onlara düşmeyecek bir söz hakkıyla, adeta bir zafer havasının esmesi düşündürücüdür. Neticede, milletin kararı yerini bulmuştur. Kazanan da kaybeden de bu millettir, başkalarına söz düşmez.

Sonuçları bakımından, farklı yaklaşımları beraberinde getiren 2015 Genel Seçimlerinin, detaylı ve cesur bir değerlendirmeye tabi tutularak toplumsal bir fırsata dönüştürülebileceğine işaret etmek isteriz.

Bu gerçekler altında, seçim sonuçlarına yönelik yaptığımız değerlendirmelerde, ortaya çıkan tabloyu şu şekilde ifade ediyoruz:

1- Devlette “Devamlılık Esastır” ilkesinden hareketle, yeni hükümet kurulma sürecinde, kamu kurum ve kuruluşları, zafiyet göstermeden ve aksatmadan rutin görevlerini yürütmelidir. Bürokraside yaşanacak muhtemel tıkanıklık ve yavaşlamalar, ülkemize kaybettirir.

2- Tüm ekonomik ve finansal çevreler, sorumluluk bilinci içerisinde hareket ederek, piyasa dinamiklerinin kendi doğal süreçleri içerisinde işlemesi için büyük bir hassasiyetle hareket etmeli; ulusal ya da uluslararası ölçekteki herhangi bir manipülatif yaklaşıma fırsat vermemelidir. Ekonomimizin temelleri sağlamdır, kısa vadede bu süreçten etkilenmez, ama, sürecin uzaması, fırsatçılara gün doğurur.

3- Siyasal ve ekonomik piyasaları yakın takip eden uluslararası takip ve derecelendirme kuruluşları da, arızi koşullarda oluşan siyasal dalgalanmalar üzerinden bir Türkiye algısı üretmemeli; genç ve dinamik nüfusu ve iş piyasaları ile çok daha ağır koşullardan bile hızlı ve etkin refleksler ile çıkmasını bilmiş ülkemizin, güvenli bir liman olduğunu gözden ırak tutmamalıdır.

4- Genel seçim ve öncesinde yürütülen kampanya süreci göstermiştir ki, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), bireysel ve partizan tutumlara bağlı kısır tartışmalara savrulmadan, geliştirecekleri toplumsal yaklaşımlarla çoğulcu ortamın oluşmasında ve yaygınlaşmasında oynamaları gereken önemli rolü yeterince yerine getirememişlerdir.

5- Son yıllarda ülkemizin ortaya koyduğu başarılı ekonomik performansın olumlu etkenleri arasında yer alan yabancı sermaye ilgisinin yaşanan siyasi dalgalanmadan etkilenmemesi için herkes üzerine düşen göreve odaklanmalı ve yatırımcıların projeksiyonlarını olumsuz etkileyecek, ülkemizin güvenli yatırım limanı algısını zedeleyecek sorumsuz yaklaşımlardan kaçınılmalıdır.

6- İş alemi olarak,’Huzur, Güven ve Pozitif İstikrarın’ devamı önceliğimizdir. Bunu yaparken, eğitim reformu, hızlı ve adil işleyen daha iyi bir hukuk devleti, devletin zafiyete uğratıldığı alanların ortadan kaldırılarak milletimizin tümünü kucaklayan çözüm sürecinin devamı arzumuzdur.

7- Bugün TBMM'de güçlü milletvekili sayılarıyla temsil hakkı elde eden 4 Siyasi partimiz, ülkemiz için en hayırlı olacak sonucun tahakkuk etmesi için, bundan önceki üslubu ve içeriği tartışmalı söylemlerden uzaklaşarak, tüm koalisyon seçeneklerini samimi ve yapıcı bir yaklaşımla değerlendirmeli ve erken seçimi, her şeyden sonraki en son ihtimal olarak değerlendirmelidir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜSİAD, Basınla, Buluştu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.